Kvartfinalen blev endestation for de danske badmintonkvinder der tabte 3-0 til japanerne i hold-VM, den såkaldte Uber Cup-turnering.
Danmark tabte også i går til Japan, men formåede alligevel at gå videre til kvartfinalerne, og selvom det var en flok revanchelystne danskere, der mødte japanerne, var overmagten endnu engang for stor.
Line Kjærsfeldt der også havde det svært i gårsdagens kamp mod Minatsu Mitani, måtte se sig besejret 2-1 i sæt og var naturligvis bitter over at ryge ud, men var dog tilfreds med sit spil i dagens kamp.
- Det er selvfølgelig mega bittert lige nu, men jeg var mere ærgerlig i går, hvor jeg synes, jeg spillede en dårlig kamp. I dag spiller jeg rigtig godt, jeg har tålmodighed og lader mig irritere mindre, end jeg gjorde i går. Jeg kan tage med mig, at man aldrig skal give op, og jeg er rigtig stolt af, at jeg kom igen på den måde, siger Line Kjærsfeldt.
I den danske double og den anden single led Danmark i begge opgør nederlag på 2-0 i sæt.