Siden DBU for præcis en uge siden meldte ud, at det danske kvindelandshold ikke stillede til kamp mod Sverige i fredags, har der været spekuleret i, hvordan Danmarks VM-fremtid så ud.
Men da det danske kvindelandshold i går kunne lade fødderne tale, var der ingen tvivl. Pernille Harder, Nadia Nadim og co. vil til VM. Og så længe UEFA ikke har faldet dom i disciplinærsagen mod Danmark, er det stadig målet og håbet.
Og det var den attitude, Søren Randa-Boldts trupper havde taget med i kufferten til Kroatien. Anført af Pernille Harder skulle Danmark kun bruge syv minutter på at banke 1-0-føringen i mål – og så var den kamp reelt lukket.
Men efter et intenst forhandlingsforløb, hvor spillerne nærmest var taget som gidsler på et hotel i det indre København, viste holdet, at det altså er fodbold, der er det vigtigste. Mod et fysisk stærkt Kroatien-mandskab lykkedes danskerne at score til både to, tre og fire nul, inden dommer Lorraine Clark fløjtede af på et goldt betonstadion i Zaprešić.
»Det har været en hård uge. Derfor var det dejligt at spille den her kamp og vinde. Det har været hårdt, fordi det var en VM-kvalifikationskamp, der blev aflyst (i fredags, red). Det har været hårdt mentalt, og vi har skullet arbejde videre. Jeg er imponeret over, at vi står med den her sejr i dag, og det viser, hvilket sammenhold vi har,« sagde Sanne Troelsgaard til DR.
Netop sammenholdet har under konflikten været vigtig for det landsholdet. Da BT i fredags snakkede med Sanne Troelsgaard umiddelbart efter, at der blev indgået en delaftale, der gjorde det muligt for kvindelandsholdet at spille kampen mod Kroatien, var det tydeligt, at sammenholdet spillerne imellem var vigtigt under de frustrerende dage. Holdet havde igen rykket tættere sammen.
Derfor håber hun heller ikke, at VM-kvalifikationen eller sågar EM-kvalifikationen ryger, når UEFAs disciplinærinstans 16. november skal træffe en beslutning om, hvilken straf DBU skal have som følge af afbuddet til landskampen i fredags.
»Jeg tør slet ikke tænke på det. Jeg håber, at der en med os deroppe, der er med til at afgøre det for os. Indtil vi ved, hvilke konsekvenser det får (for VM-kvalifikationen, red.), holder vi fokus på det sportslige,« sagde Sanne Troelsgaard.
Hvis det danske landshold er heldige, får afbuddet til kampen mod Sverige kun den konsekvens, at landsholdet bliver taberdømt. I værste fald at kvindelandsholdet bliver udelukket fra samtlige turneringer indtil VM-kvalifikationen mod VM i 2023. Skal Danmark have en chance for at komme til VM, gælder det om at gøre rent bord.
»Lige nu er det vigtigste, at vi får så mange point i alle de kampe, vi spiller. Selvom i dag (i går, red.) var en rodet kamp, synes jeg, at det var en fortjent sejr,« sagde Pernille Harder efter kampen.
Hun håber heller ikke, at afbuddet til kampen mod Sverige får nogle konsekvenser for VM-kvalifikationsmulighederne. Ja faktisk har Danmark fået en halv håndsrækning, da flere svenske spillere har tilbudt at spille kampen mod Danmark alligevel, da de mener, at det danske kvindelandshold er blevet straffet nok.
Den endelig dom i disciplinærsagen mod Danmark forventes altså at falde 16. november, hvor UEFAs disciplinærinstans skal drøfte sagen.
