Smykkefirmaet Aagaard Kranz & Ziegler er gået konkurs.

Det skriver Børsen.

Det fynske firma gik første gang konkurs i 2015, men blev i den forbindelse reddet, da flere investorer trådte til og købte Aagaard Kranz & Ziegler ud af konkursboet.

En af dem, erhvervsmanden Jens Heimburger, bekræfter nu til Børsen, at missionen ikke lykkedes:

»Selskabet er konkurs og overgået til kurator. Jeg har lige været på virksomheden og orientere medarbejderne,« siger han til mediet.

Samtidig afslører Jens Heimburger, at han og medinvestorerne samlet set har mistet ca. 17 millioner kroner på smykkeeventyret, der altså fik den værst tænkelige slutning.

Helt umuligt er det dog ikke, at du i fremtiden kan shoppe guld og sølv hos smykkefirmaet. Jens Heimburger håber nemlig at finde nogen til at købe konkursboet og gøre et nyt redningsforsøg.

Aagaard Kranz & Ziegler blev stiftet i Svendborg i 2003.

Erhvervsmanden Jens Heimburger er, udover smykkefirmaet Aagaard Kranz & Ziegler, kendt for bl.a. at stå bag Heimburger Reklamebureau A/S, som han etablerede tilbage i 1991.

I 2005 var Heimburger medstifter af typehusfirmaet M2.

I offentligheden er Jens Heimburger også kendt som politiker. Han var således landsformand for Konservativ Ungdom fra 1985 til 1987. For samme parti blev han 11. marts 1998 valgt ind i Folketinget, hvor han sad frem til 14. august 2000.