Skuespiller Rasmus Bjerg havde en overordentlig dejlig jul, hvor han kunne få lov at smovse løs uden skyggen af dårlig samvittighed. Det 40-årige komiske talent skal nemlig snart spille rollen som den afdøde sanger John Mogensen i en ny spillefilm, og det er en rolle, der kræver en form for polstring.

»Det har blot været et spørgsmål om at spise lidt mere af det forkerte. Jeg er en slikmund uden lige, og så har jeg ædt godt henover julen uden at tænke mig om,« siger Rasmus Bjerg til ugebladet Her&Nu.

John Mogensen døde en alt for tidlig død i 1977, da han faldt om af et hjerteanfald i en alder af 48. Det skrantende helbred og den medfølgende død var forårsaget af et stort alkoholindtag, men Rasmus Bjerg har altså ikke selv kigget dybt i flasken for at anlægge sig en prægtig ølmave. Men ædegilde-taktikken virker efter alt at dømme, da den indtil videre har givet pote i form af 12 ekstra kilo på sidebenene.

Optagelserne til filmen, der instrueres af Ole Bornedal, går først i gang sidst i marts, men Rasmus Bjerg er allerede begyndt at gruble over, hvad der skal ske, når filmen er i kassen.

»Når optagelserne er overstået, bliver det forfærdeligt at tænke på, hvordan jeg skal slippe af med kiloene igen,« siger han.

Her kan du se et forholdsvis nyt billede af Rasmus Bjerg, der også er i gang med at anlægge sig et prægtigt fuldskæg:

Selvom Rasmus Bjerg har udvist velvilje i filmprojektet, så er det ikke hans statur, der har givet ham rollen i første omgang. I forbindelse med offentliggørelsen af filmen, der kommer til at bære titlen 'Så længe jeg lever', var det nemlig nogle helt andre kvaliteter, instruktør Ole Bornedal fremhævede.

»Rasmus er en af de bedste sangere blandt danske skuespillere, og selvom han er mest kendt som en enormt dygtig komiker, så har han en virkelig seriøs bund, som man ikke har set så meget endnu,« har Ole Bornedal tidligere sagt til BT om skuespilleren, som han også brugte i en seriøs rolle i sin tv-serie ’1864’, hvor Bjerg spillede officer.

Foruden Rasmus Bjerg vil den danske spillefilm byde på navne som Helle Fagralid, der indtager rollen som John Mogensens store kærlighed, Ruth, samt David Dencik og Peter Mygind.

John Mogensen blev født i 1928 og døde i 1977.

Han var blandt andet med i den legendariske kvartet Four Jacks med Bent Werther, Poul Rudi og Otto Brandenburg indtil gruppens opløsning i 1963.

Han stod også bag hittet "Der er noget galt i Danmark" fra 1971, som for alvor satte gang i hans solokarriere.