Mandag aften blev den russiske ambassadør til Tyrkiet, Andrey Karlov, skudt og dræbt ved åbningen af udstillingen 'Russia as seen by Turks'.
Og det kan meget vel betyde, at der igen kommer kurrer på tråden mellem de to lande efter en længere periode, hvor der ellers har været ganske tætte bånd i forbindelse med situationen i Syrien.
Det vurderer seniorforsker ved DIIS Cecilie Felicia Stokholm Banke over for BT.
»Der har jo siden i sommer været ret overraskende tilnærmelser mellem Rusland og Tyrkiet efter nedskydningen af det her fly for halvandet års tid siden. Og de to landet har det seneste halve år nærmet sig hinanden meget. Rusland er en potentiel partner og alliance for Tyrkiet,« siger hun og tilføjer:
»Det her kan godt være med til at skabe noget ustabilitet, og det kan godt være med til at påvirke venskabet mellem de to lande, men det afhænger selvfølgelig af, hvem der står bag,« siger hun til BT.
Foreløbig er der ingen officielle meldinger om, hvem gerningsmanden er, men nyhedsbureauet Reuters har talt med tyrkiske sikkerhedskilder, der mener at vide, at der er tale om en tyrkisk politimand.
I sekunderne efter, at manden har skudt Andrey Karlov, råber han ifølge internationale nyhedsbureauer 'Hævn for Aleppo. Så længe vores byer ikke er i sikkerhed, så skal I heller ikke føle jer sikre,' inden han kort tid efter blev skudt af tyrkisk politi.
Videoer fra skyderiet viser, at manden affyrer adskillige skud. Det præcise antal af sårede vides fortsat ikke, men billeder på de sociale medier viser, at flere personer ligger på gulvet - tilsyneladende såret.
Tyrkisk journalist: Nogen vil skade forholdet
Ifølge den tyriske journalist og redaktør på det dansk-tyrkiske medie Kuzey, Sadi Tekelioglu, så kan årsagen til skyderiet meget vel ligge i netop de mindre anspændte forhold, som de to lande har haft det seneste halve års tid.
»Jeg ved ikke, hvad der ligger til grund for skyderiet, men min umiddelbare teori er, at nogen er utilfredse med det tætte bånd mellem Rusland og Tyrkiet og deres fælles operation i Syrien,« siger han til BT.
Sadi Tekelioglu forklarer, at attentatet kommer dagen før, at der i Moskva bliver afholdt et møde mellem Tyrkiet, Iran og Rusland, hvor man skal drøfte, hvad der skal ske i Aleppo, ligesom Rusland snart skal tage stilling til gasimporten via Tyrkiet.
»Den primære antagelse blandt tyrkerne er også, at der er tale om et internationale komplot, og den almene tyrker på gaden er bange for, hvad det kommer til at betyde, hvis Rusland nu vil beskylde Tyrkiet for noget. Hvis det sker, så kan det godt få en betydning for de to landes forbindelser.«