Dansk politi skal vidne i Potsdam-sag
Retssag mod dansk far, der dræbte sine døtre, fortsætter i Potsdam i dag
Retssag mod dansk far, der dræbte sine døtre, fortsætter i Potsdam i dag
Efter tre ugers pause fortsætter retssagen i dag mod den 41-årige nordjyde Peter-Thue Rudgaard, som er anklaget for at have dræbt sine døtre på 9 og 10 år ved en bilbrand lidt uden for Berlin i august sidste år.
Det er det syvende retsmøde i sagen og for første gang er danske politibetjente indkaldt som vidner. Derudover skal to tyske politifolk også vidne.
De to danske betjente, der er indkaldt som vidner, var dem, der overbragte de dræbte pigers mor beskeden om, hvad der var sket i udkanten af den tyske hovedstad. Betjente har desuden bistået tysk politi med at afhøre forskellige danske vidner, men de har også stået for at indsamle DNA-prøver, som er blevet brugt til at identificere de forkullede børnelig. Betjentene har også ransaget Rudgaards hjem i Øster Hurup for at lede efter eventuelt bevismateriale.
De tyske politibetjente, der også skal vidne i dag, er dem, som foretog den første grundige afhøring af den anklagede far nogle dage efter ulykken.
Der er afsat 13 dage til retssagen, som begyndte den 21. februar. I alt skal 28 vidner afhøres. Der forventes dom i sagen i slutningen af maj. Kendes Peter-Thue Rudgaard skyldig, står han til livsvarigt fængsel, som i Tyskland er minimum 15 år.