En påkørsel kunne have fået katastrofale følger for den danske mester på 1.500 meter, Andreas Bueno.
Under en træningstur blev den 24-årige Aarhus 1900-løber ramt bagfra af en bilist, som mistede herredømmet over bilen og kørte op på cykelstien.
– Jeg har pådraget mig en alvorlig hjernerystelse, et par bøjede ribben samt revner på den tredje og fjerde ryghvirvel, siger han til Dansk Atletik Forbunds hjemmeside.
– Jeg må godt gå stille og roligt, men skal holde mig i ro til 1. januar og må først begynde at løbe igen i februar-marts.
Politiet anslår, at Andreas Bueno blev slynget ti meter gennem luften med store hudafskrabninger på den ene side og i ansigtet til følge.
Aarhus-atleten var i sit livs form, da uheldet skete. Dansk atletiks største 1.500 meter-talent mister nu flere måneders træning. Hans personlige rekord er 3.40.08, men han har kapacitet til at forbedre den med flere sekunder.
Så sent som i lørdags vandt han tredie runde i DAFs cross-challenge.