Det har været et ret specielt OL for Hans Lindberg.

Først blev han vraget i sidste øjeblik, så blev han officiel reserve og fik alligevel lov at komme med til Rio. Dog uden så meget som et sekunds spilletid.

Men nu ser det ud til, at fløjspilleren med de 225 landskampe alligevel får en guldmedalje efter det danske håndboldlandshold store triumf søndag aften.

Det fortæller 35-årige Hans Lindberg til TV 2, at han er blevet lovet af det danske håndboldforbund (DHF).

»Jeg ved, at Ulrik (Wilbek, red.) har sagt, at han vil få lavet én til mig på DHF's bekostning, men det er bare fedt at kunne fejre det stadig,« siger Hans Lindberg til TV 2.

Han måtte kigge på, da resten af holdet fik overrakt guldmedaljer – lige som der heller ikke var metal til landstræner Gudmundur Gudmundsson og resten af trænerstaben – efter 28-26-sejren over Frankrig i OL-finalen.

Siden har han dog allerede fået prøvet én af holdkammeraternes:

Artiklen fortsætter under billedet…

Han kalder sig ’afklaret’ med rollen som reserve under den olympiske håndboldturnering efter at have været en del af det danske landsholds i årevis.

»Men det er klart, at jeg gerne ville have været inde og bidraget med noget, men man kan bare sige det sådan, at holdet klarede det fremragende. Så der var ikke brug for det, og det er bare fedt, at det er blevet til guld,« siger Hans Lindberg.

Der nu altså selv får et bevis for den store præstation.