EU: Som led i forberedelserne til at blive ny EU-kommissær har tidligere økonomi- og indenrigsminister Margrethe Vestager (R) mandag udnævnt sin kabinetschef. Den nybagte kommissær har ansat 48-årige Ditte Juul Jørgensen, der kommer fra en stilling i EU-Kommissionens generaldirektorat for Handel.

Som kabinetschef skal Ditte Juul Jørgensen både rådgive Vestager og repræsentere hende på møder internt i Kommissionen, og hun bliver desuden chef for kommissærens stab. I det daglige bliver hun Vestagers allernærmeste medarbejder og højre hånd.

»Ditte Juul Jørgensen er den helt rigtige kabinetschef. Det er min forventning, at hun vil udfylde en stærk og samlende rolle. Både i forhold til generaldirektoratet og bredt i kommissionen,« siger Margrethe Vestager i en pressemeddelelse.

»Det er meget vigtigt for mig, at vi både samarbejder bredt og konkret i kommissionen. Vi skal opbygge en god og tillidsfuld dagligdag med generaldirektoratet, der besidder den stærke viden og ekspertise. For mig er helhedssyn og stærke samarbejdsevner afgørende for at bidrage til samlet fremgang og flere arbejdspladser i Europa,« understreger hun.

Den nyudnævnte kabinetschef har siden 2012 været direktør for multilateral handelspolitik og juridiske spørgsmål, og hun har mere end 20 års erfaring i EU, hvor hun har arbejdet med en bred række økonomiske politikområder i EU-Kommissionen.

»Vi skal nu sætte et hold og lægge byggestenene for de kommende fem år. Jeg glæder mig meget til at komme i gang med at arbejde både i bredden og dybden med målet om at sikre fremgang for Europa,« siger Ditte Juul Jørgensen.

Hver EU-kommissær udvælger selv sit eget kabinet, der skal hjælpe og rådgive kommissæren i det daglige arbejde. Derudover skal kabinettet i de næste fem år hjælpe Vestager med at udarbejde forslag og politik inden for det ansvarsområde, som hun ender med at få.