Det er sjældent, man kan tidsfæste den nøjagtige dato for et eventyrs begyndelse. Men i denne version af ’Pelle Erobreren’ kan det gøres ret præcist: 12. oktober 2012.
Dén aften havde tv- og teateraktuelle Pelle Emil Hebsgaard premiere på Disney-musicalen ’Aladdin’ på Fredericia Teater. Dagen efter kunne den unge skuespiller, der ifølge BTs anmeldelse, spillede rollen som Genie i ’Aladdin’ som en blanding af Rammstein og Ole Henriksen, læse linjer som: ’Er der noget mere besnærende, noget mere jublende overgivent, end at overvære et vaskeægte gennembrud på teatret?’
LOG IND PÅ BT PLUS og læs historien, om tv- og teateraktuelle skuespiller Pelle Emil Hebsgaard, der fra den ene dag til den anden blev stjerne i Danmark.
Den tv- og teateraktuelle skuespiller Pelle Emil Hebsgaard er en sjælden historie. Fra den ene dag til den anden blev han stjerne
Skuespilleren Pelle Emil Hebsgaard har arbejdet uafbrudt siden gennembruddet for tre et halvt år siden. Lørdag d 30. januar har han premiere på Folketeatret og kan snart ses i ’Rita’ og ’Bedrag’.
Det er sjældent, man kan tidsfæste den nøjagtige dato for et eventyrs begyndelse. Men i denne version af ’Pelle Erobreren’ kan det gøres ret præcist: 12. oktober 2012.
Dén aften havde Pelle Emil Hebsgaard premiere på Disney-musicalen ’Aladdin’ på Fredericia Teater. Dagen efter kunne den unge skuespiller, der ifølge BTs anmeldelse, spillede rollen som Genie i ’Aladdin’ som en blanding af Rammstein og Ole Henriksen, læse linjer som: ’Er der noget mere besnærende, noget mere jublende overgivent, end at overvære et vaskeægte gennembrud på teatret?’
Fik lang snor af Disney
Sådan skulle det vise sig at blive. Bortset fra en tre måneder lang ferie har Ikast-drengen, Pelle Emil Hebsgaard, spillet skuespil lige siden. Blandt andet i Tivoli-revyen Tam-Tam og ’9. april’ med Pilou Asbæk.
»Da jeg gik på scenen den aften, anede jeg ikke, om det ville briste eller bære. Jeg havde fået frikort af Disney til at joke, som jeg ville, inspireret især af Jim Carreys ’The Mask’. Jeg er aldrig nervøs, jeg er spændt. De nervøse kan ikke vente med at få det overstået. De spændte kan ikke vente med at komme i gang. Men denne gang var jeg virkelig nervøs,« siger Pelle Emil Hebsgaard.
Dagen efter var der et trecifret antal opkald, smser og mails på mobiltelefonen. En kollega skrev ’Kom og tag mit job’.
Siden har Hebsgaard vadet i job. Er for længst flyttet til København, men forsøger fortløbende at holde jordforbindelsen i den midtjyske hedejord. Som han er opdraget til.
Pelle er opvokset i Ikast i et musikalsk hjem med klaver, guitarer og sang til Queens numre på bilturene. Han har sunget og spillet hele sit liv og følte sig i begyndelsen lidt udenfor det sociale liv i skolegården.
Vendepunktet
»Jeg gad ikke sport. Frikvartererne, hvor de andre dyrkede sport, var kedelige. Ikast er en stor sportsby. Jeg kunne overhovedet ikke overskue det. Jeg kunne ikke fatte, at folk skrev ’professionel fodboldspiller’ under ’drømme’ i skolebladet. Hver gang, der gik konkurrence i det, stod jeg af.«
Det store vendepunkt kom med rollen som Ben Gun i ’Skatteøen’ i en skolekomedie. Senere var der en gymnasiemusical. Senere uddannelsen på musicalakademiet i Fredericia.
»Det er gået så hurtigt, at jeg må knibe mig selv i armen. Når jeg bliver spurgt, om hvad jeg egentlig har lavet de sidste par år, har jeg svært ved at svare. Jeg kan ikke huske det,« siger Pelle Emil Hebsgaard og tilføjer:
»Jeg er meget taknemmelig og ydmyg. Det er jeg meget bevist om. Der er jo også en Jantelov. Jeg har lært, hvem der er mine tætte venner, og jeg har også mistet mange. På grund af fnidder.«
Den slags rammer som regel, hvor det gør mest ondt?
»Præcis. At opdage at mennesker, man stolede på, ikke er til at stole på – at det, man troede var venner, vil modarbejde én. Det er forfærdeligt. Men man lærer jo af det. Jeg har også fået en naturlig ydmyghed med hjemmefra. Min far minder mig om, at træerne ikke vokser ind i himlen. Det holder mig på afstand af alt det vanvittige, der sker lige nu.«
Få tætte venner
Hvem læner du dig ellers op ad?
»Jeg har en agent, der holder mig oppe – og nede, når det er nødvendigt, hæ. Fire-fem tætte venner. Det er dem, jeg kan stole på. Mor og far vil altid rose. Min agent vil altid få provision uanset, hvor glad jeg er for ham og stoler på ham. Og det gør jeg. Min kæreste vil altid sige, at det er godt. Mine venner kan jeg skændes med – og fem minutter efter drikker vi en kop kaffe. Dem spørger jeg om råd.«
At opdage, at mennesker, man stolede på, ikke er til at stole på - at det, man troede var venner, vil modarbejde én. Det er forfærdeligt. men man lærer jo af det.Pelle Emil Hebsgaard, skuespiller
Hvad er drømmen?
»Uden at skulle lyde som en dårlig film eller en parodi på en klassisk skuespillerdrøm, så håber jeg at komme til at lave flere film. Hvis jeg skal være helt ærlig: der er delmål, mål og drømme. Delmålet var at komme med i noget film og tv. Den er krydset af. Målet er at få større roller på film og tv. Drømmen – vi ved jo begge to godt, hvad den er, men ligeså snart man siger ordet ’Hollywood’, krummer alle mennesker tæer. Man har da lov til at drømme,« siger Pelle Emil Hebsgaard og tilføjer:
»Men drømmen? Jeg har en kæreste, en gang skal jeg have nogle børn. Jeg har fundet en lille fransk pige. Men det er så nyt, at jeg slet ikke kan sige noget om vores fremtid... og i øvrigt har jeg mine niecer og nevøer, som jeg ser alt for lidt. Jeg er den vildeste onkel Pelle.«