Glæden er stor hos Karin Salling, efter det tirsdag kunne offentliggøres, at det er lykkedes Salling Fondene at købe hendes mands livsværk, Dansk Supermarked, tilbage fra A.P. Møller –Mærsk. Det fortæller den århusianske enke til BT.

»Det er for mig en fantastisk glædelig nyhed. Men det er også lidt vemodigt, for det har været et fantastisk godt samarbejde, vi har haft gennem mange år.«

Sådan lyder det fra Karin Salling, der er enke efter Herman Salling – stifteren af Dansk Supermarked. Tirsdag er et stort ønske nemlig gået i opfyldelse. Det er lykkedes Karin Salling og Salling Fondene, som hun er næstformand for, at sikre, at hendes mands livsværk – Dansk Supermarked – forbliver på danske hænder fremover.

Sallings forretningspartner gennem mere end 60 år – A.P. Møller-Mærsk - har nemlig valgt at sælge de sidste 19 procent af aktierne til Salling Fondene. Det sker kun tre år efter, at rederiet i 2014 frasolgte knap 49 procent af aktierne til Salling Fondene.

Drømmen om at få ejerskab over hele Dansk Supermarked er gået i opfyldelse langt tidligere end forventet, fortæller Karin Salling, der dog ikke er mindre glad af den grund.

»I aften tror jeg, at vi skal have champagne. Nu er Dansk Supermarked atter vendt tilbage til Aarhus. Det var her det hele startede,« jubler hun.

Hun er især glad for, at Salling Fondene nu selv kan bestemme over Dansk Supermarkeds fremtid og ikke risikerer, at dele af aktierne bliver solgt til f.eks. udenlandske investorer.

»Det har virkelig stor betydning. Det betyder meget for alle i firmaet,« forklarer Karin Salling.

Det var hendes nu afdøde mand, den århusianske købmand Hermann Salling, der lagde grundstenen til Dansk Supermarked tilbage i 1960, hvor han åbnede det første Føtex-varehus med det dengang nye koncept med fødevarer og tekstiler i samme forretning. Siden kom både Bilka og Netto til.

Partnerskabet mellem Mærsk og Herman Salling opstod tilbage i 1964, hvor Hermann Salling havde brug for en medinvestor til sit supermarkedsprojekt 'Dansk Supermarked'. Han fik kontakt til A.P. Møller – Mærsks far – som var villig til at investere.

Egentlig var Mærsk Mc-Kinney Møller ikke voldsomt begejstret for sin fars velvilje, men han endte med at måtte bøje sig for Sallings evner. Danskerne var vilde med Sallings lavprisvarehuse og discountbutikker, og investeringen blev en guldgrube for både rederen og købmanden, og Mærsk Mc-Kinney Møller og Herman Salling blev mere end blot forretningspartnere, de blev også gode venner.

Mærsk Mc-Kinney Møller kaldte Herman Salling for 'en gudsbenået købmand', og købmanden fik en vigtig plads i rederens liv.

Peter Suppli Bensson, der er nyhedschef på Berlingske Business, har tidligere fortalt til BT, hvordan Mærsk hentede Salling i sit privatfly, når Salling skulle med til rederens fødselsdag, og hvordan købmanden fik en æresplads til rederens fester.

»På den måde havde Mærsk Mc-Kinney nok mødt sin ligemand - en der kunne noget, og en der vidste, hvad han ville. Mærsk Mc-Kinney var meget betaget af, hvor dygtig en købmand Salling var. For hvis der var noget, som Salling var kendt for, så var det at kunne købe og sælge på det rigtige tidspunkt«, fortalte Suppli Bensson.

Karin Salling bekræfter, at det har været nær kontakt mellem de to familier gennem deres fælles ejerskab af supermarkedsgiganten:

»Jeg har selvfølgelig lært dem alle sammen rigtig godt at kende. Der har været stor respekt familierne imellem«, siger hun og tilføjer, at hun også er sikker på, at det er en 'glædens dag for A.P. Møller' at kunne sælge Dansk Supermarked tilbage til Salling.

Herman Salling døde i 2006 . Han blev 86 år gammel.