Det er fjerde kamp ved VM, og nu skal der en sejr i hus for Danmark, hvis ikke vejen til finalen skal sandes helt til af potentielt store modstandernationer. Førstepladsen i gruppen er formentlig tabt til Tyskland, men andenpladsen kan vise sig vigtigere end som så.

Skal den blive en realitet, kræver det en sejr over Rusland i aftenens kamp. Her har landstræner Gudmundur Gudmundsson og hans assistent, Peter Bredsdorff-Larsen, valgt at fortsætte med samme startopstilling som mod Tyskland.

»Vi skal køre videre ud af samme spor. Vi synes ikke, at det var så dårligt mod Tyskland,«, siger Peter Bredsdorff-Larsen og fortsætter:

»Jeg føler ikke at kravet om sejr ligger som et åg. Vi har et erfarent hold, der har spillet utallige kampe i de her slutrunder.«

Danmark stiller op som følger:

Niklas Landin

Lasse Svan

Mads Christiansen

René Toft Hansen

Rasmus Lauge

Mikkel Hansen

Anders Eggert

Henrik Toft skiftes ind i forsvaret i stedet for Rasmus Lauge, når Rusland har bolden.