OB valgte mandag at fyre Henrik Clausen som cheftræner oven på det seneste nederlag til HB Køge søndag eftermiddag.

Henrik Clausen blev cheftræner i december 2010 efter at have arbejdet sig op internt i klubben. Han er glad for den tid, han nåede i spidsen af klubben.

- Jeg har været glad for mit arbejde som cheftræner. Det har været en spændende periode med store oplevelser og udfordringer med gode kolleger, og jeg har trods alt nydt langt de fleste dage, siger Henrik Clausen.

- OB betyder meget for mig, og desværre må jeg konstatere, at resultaterne i foråret ikke har været gode nok - hverken til klubbens ambitioner eller mine egne. Det har naturligvis været en hård tid, og jeg ser frem til at lade batterierne op i de kommende måneder. Herefter glæder jeg mig til igen at bidrage til hverdagen og udviklingen i OB, siger Henrik Clausen.

Clausen er dog ikke helt færdig i sin hjerteklub. Han går tilbage til at arbejde i talentafdelingen i en ny stilling. I første omgang holder den fyrede træner orlov fra klubben.