Modsat rygtestrømmens signaler om et klubskifte bliver den danske landsholdsangriber i Arsenal.

Nicklas Bendtner sættes på rygteplan i forbindelse med en håndfuld klubber til januar, når transfervinduet åbner efter nytår.

Det er klubber som Crystal Palace, Hull og Queens Park Rangers, men trioen får en kurv.

Nicklas Bendtner bliver i Arsenal sæsonen ud. Det forstår BT via engelske pressekilder med indsigt i Arsenal.

Oplysninger som BT har forsøgt at forholde Nicklas Bendtners agent, Tom Brookes, men uden held.

Nicklas Bendtners far og rådgiver, Thomas Bendtner, svarer via sms på spørgsmålet om sønnens fremtid:

- Ingen kommentar.

- Nicklas har kvaliteterne og arbejder hårdt til træning. Han har fysik og tekniske evner, og hans præstationer står og falder egentlig bare med hans eget engagement, lød det fra Arsenals franske manager for en uges tid siden.

Det er samme tillid fra bossens side, der ser ud til at holde Nicklas Bendtner henover vinterens transfervindue.

En klub på vej mod et mesterskab i England får intet foræret halvvejs i sæsonen, og januars vindue er berygtet for sine dyre fejlkøb i Premier League.

Samtidig har Arsène Wenger i stedet for at finde en ny angriber kastet sin kærlighed på Real Sociedads kantspiller Antoine Griezmann, der står til at koste 150 millioner kroner. Nogenlunde det budget Arsenal har afsat til nye spillere i januar.

Det er den logik, som kilder fortæller om, der ser ud til at holde Nicklas Bendtner i Arsenal indtil sommer – det er simpelthen billigere at holde på danskeren end at sprænge banken til januar.

For Nicklas Bendtners vedkommende vil udsigten til at blive engelsk mester med Arsenal være mere tillokkende end en seks måneders lejeaftale med Hull eller Queens Park Rangers.