Ejeren af Tåsinge Camping og Grill, Per Brandt, er lige nu kastet ud i sit livs stormvejr, efter et billede af en korrespondance mellem en vred fynsk kvinde og administratoren af campingpladsen i går begyndte at florere på Facebook.

Kvinden skriver, at hendes veninde er blevet afvist på campingpladsen, fordi hun var muslim. Af billedet fremgår det, at en person via Tåsinge Camping og Grills Facebook-profil har bekræfter, at muslimer ikke er velkomne på campingpladsen.

Men det passer ikke, siger Per Brandt. Han forklarer i stedet, at campingpladsens Facebook-side er blevet hacket.

- Jeg synes, det er for tidligt, at folk laver en aprilsnar. Jeg tror simpelthen, at der er nogen, der har set sig sure på mig, siger Per Brandt.

Dagen igennem har hans telefon ringet nærmest uafbrudt. Nogle vil stille og roligt høre, om muslimer er velkomne på campingpladsen, mens andre er anderledes grove.

- Der er flere, der har ringet og givet mig dødstrusler. Det er ved at være så vidt, at når der er nogen, der ringer fra hemmeligt nummer, så gider jeg ikke tage den, siger Per Brandt.

Han overvejer nu at politianmelde sagen. Dels for at få dødstruslerne til at stoppe, men også for at finde ud af, hvem der har skrev beskeden om, at muslimer ikke er velkomne på Tåsinge Camping og Grill.

- De skal ikke misbruge mit navn på den måde. Hvis det fortsætter, ender det jo med, at jeg går konkurs og må lukke min forretning, siger Per Brandt.

Campingpladsens ejer understreger, at alle er velkomne på Tåsinge Camping og Grill.