Der er åbnet for kørsel på Vestmotorvejen i begge retninger mellem Korsør og Vemmelev. Der er flere kilometers kø i østgående retning forbi den nedbrændte bus, men billister kan passere langsomt og med forsigtighed. Frakørsel 41, Tjæreby, er spærret frem til i aften.
Det fortæller Vejdirektoratet på Twitter.
»Der gik ild i bussen mens den kørte på motorvejen. Chaufføren kørte hurtigt ind til siden, hvor han fik de ca. 30 passagerer hurtigt ud. Alle passagerer er udskadte og en erstatningsbus er tilkaldt. Chaufføren skal forbi skadestuen efter at være udsat for meget røg fra den nedbrændte bus,« melder Jens Frederiksen fra Sydsjællands Politi og tilføjer:
»Vi antager på nuværende tidspunkt, at det skyldes et problem i motorrumet.«
Den nedbrandte bus er en Abildskou Linje 888 bus på vej fra Aarhus til Københavns Lufthavn. Det oplyser firmaet bag.
”Jeg kan bekræfte, at det er en af vores partnerbusser fra Abildskou linje 888, som er gået i brand på motorvejen. Vi afventer flere informationer fra myndighederne. Bussen var på vej fra Aarhus til Københavns Lufthavn, og Abildskou har allerede sendt en erstatningsbus for at hente de strandede passagerer for at køre dem til deres destination,” forklarer Bettina Engert, chef for virksomhedskommunikation hos Flixbus, der er partner til Abildskou busserne i Danmark.
Røgen er stadig kraftig fra den nedbrændte bus, men aftager nu langsomt.
»Røgen driver ind over motorvejen i det åbne spor i vestgående retning. Her kan bilisterne blive generet af røgen og skal derfor køre forsigtigt,« fortæller Jens Frederiksen fra Sydsjællands Politi.
Politiet melder ikke om nogen tilskadekommende.
Opdateres....
Rettelse: Flixbus retter, at de endnu ikke ved, hvad problemet med bussen skyldes. Udtalelsen'der ikke var tale om en ulykke' henviste til trafikulykke.
