Brøndby oplyser i en selskabsmeddelelse fredag morgen, at klubben nu har modtaget restbeløbet af Palermo i forbindelse med salget af Simon Makienok.
Simon Makienok blev i sommeren 2014 solgt til Palermo, men italienerne overførte ikke hele transfersummen til Brøndby IF, der kvitterede med at indbringe Serie A-klubben for FIFA Player's Status Committee. Organisationen i det internationale fodboldforbund overvåger, at det går rigtigt til, når fodboldklubber handler spillere.
På grund af det midlertidige tomrum i Brøndbys pengekasse lånte bestyrelsesformand Jan Bech Andersen klubben 14 millioner kroner til en fordelagtig rente, men nu kan Brøndby altså oplyse, at Palermo har overført restbeløbet. Det glæder Søren Vadmand, administrerende direktør i Brøndby.
»Vi har ventet længe og med tålmodighed på denne transferbetaling. I dag har vi endelig modtaget transferbetalingen, men vi forventer, at en forhaling af denne karakter selvfølgelig får en konsekvens for modparten. Vi har derfor stor tillid til, at FIFA Players’ Status Committee agerer med den autoritet, som de trods alt har. Vi ønsker ganske simpelt fairplay uden for kridtstregerne,« siger Søren Vadmand til klubbens hjemmeside.
Brøndby fastholder stadig forventningerne til årets resultat før skat, oplyser klubben i selskabsmeddelelsen, hvilket vil sige et underskud i omegnen af 15-25 millioner kroner.
