Hej med dig,

Tak for dit brev. Det er ét af de sjældne, for de fleste kvinder efterlyser en krop, som ser yngre ud end dén, de har.

Det er svært for mig at vurdere din krop efter din beskrivelse. Din egen opfattelse af hvordan din krop bør se ud, er jo ganske subjektiv. Men jeg kan sige til dig at der ikke nødvendigvis er noget galt med din krop, fordi den ser lidt ung ud. Det er ikke unormalt at nogle kvinder udvikler sig senere end andre, rent fysisk. Lige når det kommer til bryster og hofter, er det som regel noget hormonelt, som spiller ind. Hvis du fx har for lidt østrogen i kroppen, kan bryster og hofter udvikle sig mindre 'kvindeligt'.

Jeg kan ikke give dig en 'opskrift' på hvordan du spiser dine bryster større, med mindre du generelt bare vil værre tykkere. Hvis det er et stort problem for dig, vil jeg anbefale dig at tale med din læge, som meget bedre kan vurdere om der er ubalance i dine hormoner, eller om du måske bare er udstyret med nogle gener, som sørger for at dine bryster ikke er så store.

Når det er sagt, så gør også lige en stor indsats for at elske din krop som den er. Især hvis der ikke er noget at gøre ved det. Få det bedste ud af den – nyd den, tænk pænt om den og behandl den pænt med sund mad, søvn, vand og god motion!

Mange hilsner fra Lotte Arndal