Hun er meget usikker, hun lyver, har hemmeligheder, skjulte dagsordner, er bange for at være alene, er bange for at være sammen med andre og er ekstremt afhængig af sine forældre. Hun er nervøs i deres nærvær og førhen græd hun altid, når de tog afsked efter familiebesøg. Hun tager ikke ansvaret for de fejl, hun laver, stoler ikke på nogen, hun har meget lavt selvværd, meget lav selvtillid, har aldrig følt sig værdsat, har let til tårer, kan ikke tale frit om sine problemer, nægter at de eksisterer og kan ikke tåle kritik. Hun er ekstremt pligtopfyldende, arbejder meget, er afsindig dygtig til sit job og alle kolleger er glade for hende. Hun sætter altid andres behov over hendes egne, har svært ved at sige nej, kan ikke lide intimitet og berøring og har haft mange korte forhold. Hun spiller roller over for folk, taler dem efter munden, taler meget formeldt og korrekt. Hun har et stort behov for at få ros. Det gør hende meget glad.
Jeg har i samtale med en psykolog (uden Lisbeths deltagelse, hun ville ikke medvirke) fundet ud af at hun efter al sandsynlighed er blevet seksuelt misbrugt, og at det sandsynligvis af hendes far. Han er skabs-biseksuel og i øvrigt hiv smittet. Han har levet et skjult liv og hans søskende ved ikke meget om ham. Han opfører sig derimod ekstremt korrekt udadtil og er rigtig rar. Han er totalt underkuet af konen og finder sig i at blive svinet til foran alt og alle. Han bliver 80 i år.
Da han fik konstateret hiv tog Lisbeth til læge for at få lavet en test på sig selv. Efterfølgende stoppede vores i forvejen sparsomme sexliv. Senere flyttede hun helt ud af soveværelset og sov i gæsteværelset. De sidste fem år, vi var sammen, kunne jeg ikke røre hende, ikke engang lægge armen om hende. Gjorde jeg det, flyttede hun sig væk fra mig.
Hun er i dag i et nyt forhold med en 10 år ældre mand. Han virker på mig som en faderskikkelse for hende og er absolut ikke smart og lækker. Om de er kærester ved jeg ikke, men de overnatter hos hinanden og sover sammen. Lisbeth siger, at de bare er gode venner.
Jeg vil gerne hjælpe hende, fortsat, med at gøre hendes liv lettere. Vi har et godt forhold og hjælper hinanden med dit og dat. Det bekymrer mig, om hun kan klare at tage sig ordentligt af børnene, da jeg ved at hun har det meget svært. Jeg selv er i et nyt forhold og flyttede fra familien i efteråret 2011. Håber du kan hjælpe mig med at få et navn på hendes lidelse. På forhånd tak!
Mvh. Hans
Har du et spørgsmål til sexologen? Skriv til sexogsamliv@bt.dk.
Kære Hans.
Jeg vil ikke kaste mig ud i diagnoseforslag, da det ville være både uprofessionelt og uetisk i forhold til et menneske, jeg aldrig har mødt. Men jeg læste da ikke mange linjer af dit brev, før jeg tænkte incestoffer, og det er så også den konklusion, du og din psykolog er nået frem til.
Din ekskone har mange af de karakteristiske symptomer med manglende selvværd, dårlig selvtillid, stort behov for at blive bekræftet, lille eller ingen lyst til sex, hemmeligheder og løgne, som hun antageligvis er blevet trænet op i fra lille. Hvad er rigtigt, og hvad er forkert, når man får at vide, at sex mellem barn og voksen er rigtigt, men at det skal være en hemmelighed,
Vi påvirker jo alle vores børn med de gaver og traumer, vi slæber med fra vores barndom. Hvis og jeg siger hvis, hendes far har misbrugt hende, kan jeg da godt blive bekymret over, at hun er blevet ved med at se ham og hermed også ladet ham have kontakt med børnebørnene. Det er jo unægtelig påfaldende, at din kone lukkede helt ned for seksualiteten, da hendes far bliver konstateret hiv-smittet og ikke mindst, at hun også lader sig selv teste.
Det er ikke så usædvanligt, at incestofre tror, at de kun er blevet misbrugt, fordi de var netop dem, og at det altså ikke ville ske for nogen andre, hvilket desværre stort set aldrig holder stik. Hvis man ikke har bearbejdet sin egen opvækst er der også en risiko for, at man møder en kæreste, som misbruger børnene seksuelt. Det kan virke grotesk, at et incestoffer bliver kæreste med en krænker, men det er en helt ubevidst proces, der sættes i gang. Hun har det måske rigtig svært med sex med en voksen og møder så en mand, som også virker blufærdig og tilbageholdende, og det føles jo så rart og trygt for hende, at sex med hende ikke har den store interesse. Hvad hun så helt fortrænger, og der er virkelig tale om ubevidste mekanismer, er at han måske også er skadet i et omfang, som betyder, at han kun kan have en seksualitet med børn, hvor han har overmagten.
Det er dejligt at høre, at I som forældre er der for hinanden og jeg hører dig ikke nævne, at der skulle være problemer med Jeres børn. Som enhver anden far, skal du være opmærksom på dine børns humør, kontakt til kammerater, lektielæsning osv. Sker der ændringer der, eller begynder dine børn at tisse i sengen, tale om seksualitet eller vise seksualitet på en voksen, ikke alderssvarende måde, er der grund til at være opmærksom på, om der foregår noget hos deres mor. Heldigvis bliver drenge ikke seksuelt misbrugt i samme omfang som piger om end også meget hyppigt, og du skal også være opmærksom på, at skulle dine drenge virke påfaldende seksuelt, kan det også skyldes den nemme tilgang til porno på nettet. Med mindre, du stadig har kontakt med din psykolog, kan jeg anbefale dig at tage kontakt med en børne-ungdomsrådgivning, som er i hele landet, hvis der skulle opstå mistanke om, at dine drenge ikke trives. Sluttelig: vi kan godt blive helt enige om, at din ekskone virkelig kunne få et bedre og mere lykkeligt liv, hvis hun kom i behandling hos en dygtig psykolog og det ville selvfølgelig også smitte af på dine drenge, hvis deres mor var glad, harmonisk og uden hemmeligheder.
De bedste hilsner Hanne