Frida Holm Skoglund pillede selv kuglen ud, da hun blev skudt af Breivik på Utøya. Derefter ringede hun til sin far og sagde, at hun ville svømme i sikkerhed. Mandag vidnede hun mod massemorderen.
Frida Holm Skoglund er en køn og spinkel, lyshåret pige med blomsterspænder i håret. Men bag det feminine ydre gemmer sig et kæmpe mod. Det beviste hun under Breiviks massakre på Utøya den 22. juli sidste år.
- Jeg ringede hjem og sagde, at jeg var skudt, og at jeg ville svømme, fortalte hun mandag i retten, hvor hun vidnede mod massemorderen, som dagens tredje vidne blandt de overlevende fra Utøya.
Inden hun kastede sig i vandet, var hun blevet skudt af Breivik.
- Jeg kunne mærke kuglen, så jeg tog den ud. Jeg vidste ikke, det var en kugle. Det var senere, det begyndte at svie og brænde, siger Frida Holm Skoglund, der er så lille, at man kun kan se toppen af hendes lange, blonde hår over den højryggede stol i retten.
LÆS ALT OM RETSSAGEN MOD BREIVIK HER
Hun havde bedt om, at Breivik ikke var i salen, mens hun afgav forklaring. Og massemorderen befandt sig derfor i et tilstødende lokale.
Frida Holm Skoglund talte også i telefon med sin far, da hun først hørte skydningen.
- Jeg troede, det var de små børn, der legede. Jeg gik op mod stien. Der var en mand, der skød, Han kommer op af bakken, sagde hun og fortalte, at hun begyndte at løbe.
- Jeg løb af Kærlighedsstien, men jeg vendte mig om og løb den anden vej. Jeg husker ikke, hvornår, jeg blev skudt, men det var, da jeg nåede ind i skoven, at jeg mærkede det. At jeg var skudt i låret.
- Jeg så det og kunne mærke kuglen. Det var som om, såret bredte sig ud, på en måde. Men det gjorde ikke rigtig ondt.
Den 20-årige kvinde løb derefter ned til sydspidsen af øen, hvor hun besluttede at kaste sig i vandet. Ude fra vandet kunne hun se, hvordan Breivik skød løs på øen. Han råbte også efter de, der var i vandet.
- Han råbte: Stop, kom tilbage, fortalte Frida Holm Skoglund, der flere gange kastede op under svømmeturen. Hun blev også ramt af et astma-anfald, men nåede at svømme mere end halvvejs, før hun sammen med sin veninde blev samlet op af en båd.
Inde på land mener hun, at hun fortsat kunne høre skud på øen.
Frida Holm Skoglund har ligesom flere andre af de overlevende fra Utøya haft det svært efter massakren. Hun fortæller, at hun skulle have søgt job, men at hun ikke kunne og at hun er sygemeldt. Den unge pige fortæller også, at hun har haft lidt skyldfølelse over det hele.
Dog viser hun atter engang sin styrke, da anklageren spørger, om der er noget, hun vil sige noget til Breivik.
- Ja, det er der. Vi vandt, og du tabte, lød det fra Frida Holm Skoglund.
Tilhørerne smilede, enkelte grinede lidt.