En politimand, der vidnede under tirsdagens retsmøde i Breivik-sagen, var hurtigt klar over sammenhængen mellem eksplosionen i Oslo og skyderiet på Utøya.

- Da meldingen om Utøya kom, magtede jeg ikke at forstå, at der kunne være flere sådanne typer på en gang, så for mig selv tænkte jeg, at der på en eller anden vis måtte være en connection her.

Sådan lød det ifølge norske VG fra politimand og indsatsleder Thor Langli, der tirsdag tog plads bag vidneskranken i Oslo Tingrett, hvor retssagen mod den terrortiltalte Anders Behring Breivik fortsatte for syvende dag.

Thor Langli styrede politiindsatsen, efter bomben sprang i Oslo 22. juli, og da meldingerne om skyderi på Utøya kom, var det åbenlyst for ham, at det måtte være samme gerningsmand, der stod bag.

- Der kan ikke være to sådanne skøre mennesker på én gang, sagde Langli.

Da politiet ankom til det kaotiske område omkring det bombede regeringskvarter i det centrale Oslo, efter eksplosionen havde fundet sted, havde man allerede fået meldinger fra overvågningskameraer om, at gerningsmanden kunne være klædt i politiuniform. Det viste sig senere at passe med den beklædning, Anders Breivik havde iklædt sig i forbindelse med terrorangrebene.

Derfor lød ordren til politifolkene fra Langli, at det i yderste konsekvens var tilladt at skyde politibetjente, der ikke kunne identificere sig selv.

- Det blev heldigvis ikke nødvendigt at rette skydevåben mod nogen. Men det var en såkaldt post-instruks, fordi vi var klar over, at personel, som fremstod som uniformeret, var involveret på en eller anden vis, fortalte han ifølge VG.

Tidligere på dagen var det en bombeekspert fra det norske forsvar, der vidnede i sagen.

Bombeeksperten, Svein Olav Christiansen, blev også kaldt til området omkring regeringsbygningen i Oslo umiddelbart efter, at eksplosionen fandt sted 22. juli, og han var hurtigt fremme for at sikre spor, der kunne dokumentere, hvilken type bombe der havde forårsaget ødelæggelserne. Efterfølgende har flere bombeeksperter bygget en tilsvarende bombe, som er blevet sprængt på et af det norske forsvars områder. Bomben blev lavet af kunstgødning, diesel og aluminium og var på 900 kilo.

Da en video af prøvesprængningen blev vist i retten tirsdag, bragte det ifølge norske medier et smil om den terrortiltalte Breiviks læber.

Det var desuden meningen, at en retsmediciner skulle have vidnet om de skader, som de otte dræbte fra regeringsområdet var blevet påført, men dommeren valgte at udsætte denne vidneforklaring, da de pårørende skal have mulighed for at være til stede.

Onsdag fortsætter retssagen mod Anders Breivik. Her er det ventet, at fire retspsykiatere skal have mulighed for at afhøre den tiltalte.

BNB