Borgerlig tænketank: Drop skat på sundhed
Specialkonsulent i den borgerlige tænketank, Cepos, Mia Amalie Holstein opfordrer regeringen til at droppe beskatning af sundhedsforsikringer. De bør i stedet tilbydes til alle, mener hun.
Specialkonsulent i den borgerlige tænketank, Cepos, Mia Amalie Holstein opfordrer regeringen til at droppe beskatning af sundhedsforsikringer. De bør i stedet tilbydes til alle, mener hun.
Regeringen vil beskatte ansattes sundhedsforsikringer og budgetterer med at bruge skatteindtægten på 700 mio kr om året til at bedre akut-beredskabet. Men det er en rigtig dårlig ide, mener specialkonsulent, Mia Amalie Holstein i Cepos.
- Jeg anbefaler klart, at regeringen fejer ideen om at beskatte sundhedsforsikringer af bordet. De medarbejdere, der har en sundhedsforsikring, aflaster nemlig både de offentlige sygehusudgifter og udgifterne til sygedagpenge.
- Vores undersøgelse viser, at omkring 1/3 del vil droppe sundhedsforsikringen, hvis den bliver beskattet. Og den trediedel vil derfor også komme til at udgøre en ekstra udgift i det offentlige system. De vil øge presset på ventelisterne og bidrage til længere perioder på sygedagpenge, siger Mia Amalie Holstein.
Hun forklarer, at medarbejdere med sundhedsforsikring bliver behandlet hurtigere på privathospitalerne og dermed får et kortere sygefravær. Samtidig kan man få forebyggende behandlinger som fysioterapi og psykologbehandling, der ikke tilbydes offentligt.
- Sundhedsforsikringerne bidrager altså til vores sundhedsøkonomi. Derfor bør vi øge udbredelsen, ikke hæmme den, siger Mia Amalie Holstein.
Hvis man skulle udvide ordningen til at omfatte de 800.000 offentligt ansatte, ville det koste godt 1 mia. kr. En betragtelig udgift på de offentlige budgetter. Pengene kan fx finansieres ved at udlicitere flere af de helt simple operationer til de private sygehuse, der viser sig at være bedre og billigere til at operere, mener Mia Amalie Holstein.
- Målet er at sørge for, at borgerne får de bedste og de billigste behandlinger. Hvis man for eksempel samler flere patienter og laver aftaler med privathospitalerne, kan prisen for behandling komme helt ned på det halve af, hvad prisen er i det offentlige. Samtidig vil det styrke privathospitalerne, og det vil øge konkurrencen i sundhedsvæsenet til gavn for borgerne, siger Mia Amalie Holstein.
Spørgsmålet om beskatning eller ej betegnes af flere som ren politik. I et interview med jp.dk i 2008 gav den daværende politiske ordfører for Socialdemokraterne, Henrik Sass Larsen, da også udtryk for partiets tanker om væksten i antallet af sundhedsforsikringer.
'Vi er skrækslagne ved, at dette breder sig. Derfor er vi nødt til at stoppe op og gøre alt, hvad vi kan for at bremse udviklingen, hvis vi skal redde den frie og lige adgang til sundhedsvæsenet. Ellers går det ravruskende galt,' sagde Henrik Sass Larsen til JyllandsPosten.
Professor Mickael Bech, Syddansk Universitet mener dog, at man ikke på forhånd kan sige, om beskatningen vil mindske uligheden i samfundet. I dag er det nemlig et krav for skattefritagelsen, at forsikringen tilbydes alle ansatte. Det krav må nødvendigvis bortfalde, hvis man indfører beskatning.
- Der er ingen tvivl om, at beskatningen vil betyde, at færre vil blive omfattet af en privat sundhedsforsikring. Nogle vil personligt vælge den fra. Nogen af de virksomheder, der i dag tilbyder ordningen, vil nok også begynde at udvælge medarbejdere, hvis de ikke længere er tvunget til at tilbyde den til alle. Og nye virksomheder vil måske bruge det til at tiltrække kvalificeret arbejdskraft eller fastholde nøglemedarbejdere. Det vil nok ikke være noget, folk på gulvet vil blive tilbudt, siger Mickael Bech.
Undersøgelsen fra Cepos tyder da også på, at det især vil være kvinder og ansatte i Nordjylland, der selv vil vælge forsikringen fra. Det kommer ikke bag på professor i sundhedsøkonomi, Kjeld Møller Pedersen, fra Syddansk Universitet. Han har gennem flere år forsket i sundhedsforsikringer.
- Det er ikke overraskende. Det, vi ser fra flere forbrugerundersøgelser, er, at lavtlønsgrupper prioriterer anderledes. Og kvinder er traditionelt lavere lønnet end mænd, og Nordjylland er heller ikke et højtlønsområde, siger Kjeld Møller Pedersen.
Han fortæller, at det er en myte, at det kun er eliten, der har sundhedsforsikringer. Arbejdsgiverbetalte sundhedsforsikringer findes bredt blandt alle uanset deres uddannelse. Men det er til gengæld kun folk i arbejde, der har en forsikring.
Kjeld Møller Pedersen har selv personligt foreslået, at sundhedsforsikringerne bliver beskattet.
- Overordnet set synes jeg, at der er en mærkelig forskelsbehandling af forsikringer på sundhedsområdet. Jeg er selv medlem af ‘Danmark’, og hvorfor er det kun en arbejdsgiverbetalt sundhedsforsikring, der skal være fradragsberettiget? Mange opfatter en sundhedsforsikring som medarbejderfryns, og derfor bør det beskattes, siger Kjeld Møller Pedersen.