Hvem er manden, der stod bag bombeangrebet i Thailands hovedstad, Bangkok, som mandag kostede mindst 21 mennesker livet?

Det spørgsmål er Thailands politi og militær nu kommet et stykke tættere på at kunne besvare efter at have set overvågningsbilleder fra området omkring eksplosionen i den centrale del af Bangkok igennem.

»Vi har set en mistænkt på CCTV (overvågningskameraerne, red.), men det er ikke tydelige billeder. Vi leder efter en bestemt mand,« siger Thailands premierminister, Prayut Chan-O-Cha, til nyhedsbureauet AFP.

Læs også:

Ifølge ham menes den mistænkte at have forbindelser til en gruppe, der kæmper imod den nuværende regering. Gruppen skulle angiveligt holde til i det nordøstlige Thailand.

Endnu har ingen dog taget ansvaret for bombeangrebet, som Prayut Chan-O-Cha kalder “det værste angreb nogensinde” på Thailand.

Bomben detonerede omkring kl. 18.30 lokal tid - midt i myldretiden og desuden tæt på en række femstjernede hoteller.

Læs også:

Udover den bombe, der detonerede, blev yderligere én afsikret. Thailands forsvarsminister, Prawit Wongsuwon, oplyser ifølge Bangkok Post, at den anden bombe var placeret på det kendte Erawan-tempels område, der dagligt besøges af flere turister.

Af de 21 døde er fem lokale, to kinesere, to fra Hong Kong, to malaysiere og én fra Singapore. De resterende er endnu ikke identificeret, men danske statsborgere menes ikke at være iblandt.