De peger gerne på sig selv som potentielle vindere af EM. De er heller ikke bange for med et glimt i øjet at hænge hinanden ud med mere private ting. Men når U21-landsholdet skal tale om OL, klapper de i. Det tænker de ikke på, det taler de ikke om, lyder det.
Men ikke desto mindre ligger det kun 90 minutter væk. Vinder Danmark over Tyskland lørdag aften, er billetten til semifinalen sikret, og så kan Jess Thorup godt finde sine Speedos frem og smøre sig ind i kokosolie, for så skal Danmark en tur til OL i Rio.
I disse dage beholder landstræneren dog sin træningsdragt på i Prag og har hverken Copacabana eller Caipirinha’er i hovedet.
»Jeg tænker ikke på det. Helt ærligt. For mig er det vigtige – og det har jeg også sagt til samtlige spillere, at vi er omkring EM nu, og det skal have vores fulde fokus. Jeg ved godt, der er en gulerod. Hvis vi skal nå langt, er det vigtigt, vi kun tænker på denne turnering og ikke på, hvad der eventuelt kan vente næste sommer. Skulle vi gå videre, er vi ikke tilfredse med bare at gå videre. Så skal vi tænke endnu videre. Nu har vi to matchbolde, og dem skal vi udnytte,« siger Jess Thorup.
Danmark vandt første kamp ved U21-EM 2-1 over værtsnationen Tjekkiet, og det var efter en første halvleg et stykke under vanlig standard. Med Tysklands uafgjorte resultat mod Serbien er der derfor matchbold mod tyskerne. En sejr betyder videre avancement til EM-semifinalen. Og det er det, de helst vil tale om. EM.
»OL fylder ikke så meget. Det er ikke rigtig noget, vi snakker om. Men det kunne være super fedt. Lige nu er der dog fokus på at holde skruen i vandet og sørge for, at vi kommer videre fra den her gruppe. Så tager vi det derfra,« siger målmand Jakob Busk.
Han vil med en pragtkamp mod de tyske forhåndsfavoritter selv kunne indløse billetten til Rio, men fra landstræneren er der altså blevet bedt om at slå OL-drømmene væk, mens der kæmpes om at blive Europas bedste.
Men det er da alligevel en meget rar tanke – den om Brasilien og Rio?
»Det er en fed gulerod. Vi synes, det her er det største, og det er det måske også rent sportsligt. Men dem, der har været til OL, bliver ved med at snakke om, hvor stort, sjovt og spændende det er. Så det kunne være endnu en fed oplevelse at have med de her drenge. Men vi skal lige levere lidt mod tyskerne eller serberne først, og der venter os to store mundfulde,« siger Jess Thorup.