Selvom man er realitystjerne og midt i en retssag om hate-crime, så finder Gustav alligevel tid til at hjælpe en 5-årig pige uden hår på hovedet. To kagemænd uden lakridssnøre om hovedet blev leveret af Gustav i pigens børnehave.
Realitystjernen Gustav Salinas brugte fredag sin formiddag på en tur i en børnehave. Han fik nemlig et brev fra 5-årige Emilie, der ikke har noget hår på hovedet og bliver drillet med det i den børnehave, som hun går i.
Derfor havde han taget to kagemænd med ud til hendes børnehave uden lakridssnøre - altså uden hår.
Det hjalp, da Gustav kom med kagerne uden lakridssnører.
- De forstod, at hvis de godt kunne lide en kage, selvom den ikke havde noget hår, så kunne de også lide en pige, selvom hun ikke har hår. Derudover lavede vi en bog om onde Kemo-Kasper, der kunne forklare, hvad kemoen gør, som til sidst bliver godt, forklarer Gustav.
Derefter legede Gustav med børnene det meste af formiddagen.
De mødte hinanden i IKEA, hvor lille Emilie kom løbende hen til Gustav.
- Hun havde et rør i næsen, så jeg kunne godt se, at hun var syg, men jeg gav hende alligevel et stort knus, siger Gustav.
Gustav fortæller derudover, at det går fremad for den 5-årige Emilie i forhold til hendes sygdom.
Gustav har ellers meget at se til for tiden, da han var i retten onsdag, fordi han blev forfulgt i sin bil og derefter truet og spyttet på. Alligevel blev der plads til en tur til Høng, hvor Emilie går i børnehave.