Birthe Kjær: Jørgen Olsen er sexet
Birthe Kjær kan blive lidt sur på Brdr. Olsens vegne over, at de skal se sig omtalt som "halvgamle mænd".
Birthe Kjær kan blive lidt sur på Brdr. Olsens vegne over, at de skal se sig omtalt som "halvgamle mænd".
"Hvad bilder folk sig ind. De er 45 år, og deres sejr har da intet med deres alder at gøre. Det handler da også om erfaring. Jørgen Olsen så da død-sexet ud, da han stod og sang sin sang. Da jeg selv vandt det danske Melodi Grand Prix som 40 årig, havde andre meget travlt med at gøre mig opmærksom på min alder, men det har da ikke en brik med min musik at gøre", siger Birthe Kjær, der også kan opleve sig selv som navn på rockfestivaler med sin ukuelige "Knaldrøde Gummibåd".
"Jeg ved godt, det er kitch, men det er sødt ment, og de unge tar ikke gas på os. Der gik lang tid, før det gik op for mig, hvad der var ved at ske, men "Sweethearts" har en stor del af æren, for de tog hele Dansktop-genren op igen - og i 70èerne var "gummibåden" ikke så stor en succes som nu", siger Birthe Kjær, der p.t. holder ferie i det regnvåde Danmark.
"Jeg skal på revy-turne for at se alle de revyer, jeg endnu ikke har set og få hilst på bl.a. Henrik Krogsgaard i Sønderborg, Jan Schou i Rottefælden og Grethe Sønck i Nykøbing Falster".
Hun vil fortsat holde fast i at tage tre måneder fri om vinteren.
"Jeg vil bl.a. ud og hilse på børnene på fader Brennans børnehjem i Thailand igen. I mit job kan man ikke spontant hive 14 dage ud af kalenderen, men skal planlægge alt lang tid i forvejen", siger Birthe Kjær, der netop har fået platin for sin dobbelt-CD "Birthe Kjær gennem tiderne". erlends.