Nicklas Bendtner er tilbage i Wolfsburg-truppen, efter at han måtte se weekendens kamp fra tribunen, da han kom en time for sent til et træningspas forud for kampen.

Således melder Wolfsburg på sin hjemmeside, at danskeren er tilbage i truppen, når det torsdag gælder Europa League og Napoli på udebane.

Nicklas Bendtner, der omsider havde udsigt til en startopstilling mod Schalke 04 i weekenden, måtte se til fra tribunen efter at han kom en time for sent til den sidste træning inden weekendens kamp. Det kostede ham både startpladsen og en klækkelig bøde.

Danskeren får dog en chance for at rette op på skaden i torsdagens Europa League-kamp, da de tro Wolfsburg-profiler André Schürrle og Kevin De Bruyne begge er ude med skader. Udover Nicklas Bendtner er der også blevet plads til den unge tysker Paul Seguin.

Wolfsburg indtager for øjeblikket andenpladsen i Bundesligaen efter mægtige Bayern München.