- Jeg er meget, meget stolt, sagde Nicklas Bendtner i februar, da han præsenterede sin nye serie af smykker og ure, som han selv har været med til at designe.
Men nu er noget af stoltheden nok væk. Regnskabet for NB Jewellery Aps viser nemlig et underskud for 2011 på lige godt 237.000 kr.
Der står i regnskabet, at virksomheden dermed har tabt halvdelen af virksomhedskapitalen, men at ejerne, som er Nicklas Bendtner og hans far, Thomas Bendter, er parat til at skyde flere penge i virksomheden, såfremt det er nødvendigt.
Regnskabet dækker ikke perioden efter 1. januar i år. Salget for den nye smykkeserie, som Nicklas Bendtner præsenterede sammen med sin kæreste Julie Zangenberg i februar er således ikke opgjort i regnskabet.
Del:
