Det var hjemmeholdet Hoffenheim, der startede bedst. Ti minutter før pausen bragte Niklas Süle de blå foran, men føring holdt bare fem minutter.

Det var brandvarme Mario Mandzukic, der inden pausen kunne udligne for mestrene. Hoffenheim stod længe flot imod Bayerns pres, men som så mange andre hold har oplevet det, så måtte de se storfavoritterne score sejrsmålet. Et kvarter før tid lykkedes det for Thomas Müller at finde nettet. Efter småspil i feltet fandt Franck Ribery den tyske landsholdsangriber.

Pep Guardiolas mandskab har fortsat ikke prøvet at tabe i sæsonen, og med lørdagens sejr overtager de igen Bundesligaens førsteplads. Et point foran Borussia Dortmund på andenpladsen.

Blandt forfølgerne sikrede Borussia Mönchengladbach sig tre vigtigt point i kampen om de europæiske pladser. På udebane slog de Hamburger SV med 2-0 efter to mål af Max Kruse. Også Schalke sejrede, da de i Berlin slog Hertha med 2-0. Leverkusen snublede derimod. Højst overraskende tabte rækkens nummer tre 1-0 til oprykkerne fra Braunschweig, som stadig ligger sidst i rækken.