Basim deler vandene
Basim, der deltog i X Factor i 2008, har prøvet kræfter med værtsrollen til fredagens finale. Men seerne er ikke helt sikre på, hvor godt han klarede det.
Basim, der deltog i X Factor i 2008, har prøvet kræfter med værtsrollen til fredagens finale. Men seerne er ikke helt sikre på, hvor godt han klarede det.
50/50. Sådan fordelte stemmerne sig, da knap 1500 læsere havde svaret på bt.dks spørgsmål, om hvordan Basim har klaret sin tjans.
Med drenget charme og en naturlighed foran kameraet gik sangeren rundt i salen for at snakke med de tre finalisters familiemedlemmer, og selvom han tidligere har fortalt B.T., at han ville gå tæt på og stille private spørgsmål, var det standardspørgsmål som ’Er du stolt?’ og ’Har du altid vidst, din datter ville blive en stor stjerne?’, de blev udsat for.
Og det har tilsyneladende delt vandene hos bt.dks læsere, der er mere end uenige om, hvordan han fremførte ordene i det manuskript, han har fået skrevet til aftenen.
Basim var dog, inden finalen, mere end klar på at udfylde sin rolle.
- Jeg føler mig i gode hænder, og det er da lidt af et skulderklap til mig. Jeg glæder mig helt vildt, fortalte han bt.dk lige efter sidste uges live show.