Et banalt butikstyveri af nogle barberblade endte helt galt for en kvinde, der under flugten fra Kiwi i Lystrup slæbte en ihærdig ekspedient efter sin bil.

På ganske få sekunder ændrede et simpelt tyveri sig til røveri, da en kvindelig butikstyv under ingen omstændigheder ville tilbageholdes efter at have stjålet varer fra Kiwi i Lystrup mandag eftermiddag.

Kvinden havde betalt for sine øvrige varer ved kasselinjen i Kiwi, men hun stjal ved samme lejlighed nogle barberblade. Det opdagede nogle vidner, som fulgte efter kvinden ud på supermarkedets parkeringsplads.

Her forsøgte to af forretningens ansatte at lave en civil anholdelse af kvinden. Det modsatte hun sig og forsøgte at køre væk i sin bil.

Ifølge Østjyllands Politi satte den ene Kiwi-ansatte sig ind på passagersædet i et forsøg på at tage kvindens bilnøgler. Men da kvinden i det samme gassede op og kørte, hang den mandlige ekspedient i den åbne bildør, hvor han blev slæbt 10-15 meter, inden han blev slynget af og rullede rundt på fliserne.

Vagtchef ved Østjyllands Politi, Christian Riis, oplyser, at man i sagens efterforskning allerede har en konkret person i kikkerten. Tirsdag formiddag var ingen dog anholdt.

Den ansatte slap med overfladiske skrammer efter turen hen af fliserne.