Den truende globale baconkrise er muligvis en god forretning for det danske landbrug, men for det amerikanske ædekonkurrence-forbund har det medført, at flere konkurrencer er afblæst, skriver The Huffington Post.

I en pressemeddelelse fra forbundet »Major League Eating« fortæller formand Richard Shea om baconkrisens indvirkning på »sporten«.

- Vi kan ikke med god samvittighed tillade Joey Chestnut, vores højtrangerede bacon-æder, at spise bacon under en global mangel på svinekød. Vi anslår, at Joey alene kunne spise cirka 10 kilo bacon i løbet af 10 minutter af en konkurrence, siger Shea ifølge The Huffington Post.

Forbundet oplyser desuden, at det har opfordret sine medlemmer til at undgå bacon i de daglige måltider. Den eneste bacon-relaterede konkurrence, som ikke er blevet suspenderet, er konkurrencen om baconsvøbte kammuslinger, da størstedelen af denne konkurrence består af kammuslinger.