Det blev en noget anderledes optakt til OL for den puertoricanske volleyball-spiller Diana Reyes, end hun formentlig havde regnet med.

OL er som altid proppet med alle former for følelser, men det var det så sandelig også for Diana Reyes op til starten. Den puertoricanske volleyball-spiller var nemlig i gang med at forberede sig til starten, men to dage før endte hun i en bilulykke.

Selve bilulykken i sig selv var ikke så alvorlig, men hun røg alligevel forbi hospitalet for at blive tjekket, og her fik hun sig så en ny følelsesmæssig oplevelse. Lægen kunne nemlig til hendes overraskelse fortælle, at hun er gravid.

»Jeg fik af vide, at jeg er gravid to dage, før jeg tog afsted. Jeg kan spille. Der er ingen restriktioner. Vores træner ønskede mig tillykke og ved, at jeg kan spille. Jeg venter på min chance,« sagde Diana Reyes ifølge The Mirror før turneringen.

Puerto Rico er dog allerede ude efter tre nederlag i tre kampe, så nu kan fokus rettes mod graviditeten.