Fagfolk vurderer jævnligt, at asylansøgere snyder med deres religiøse overbevisning for at opnå asyl.
Flere asylansøgere fortæller, de er konverteret til kristendommen, når de søger asyl, men i en del tilfælde er der tale om snyd, vurderer fagfolk. Det skriver Kristeligt Dagblad.
Kristne mindretal forfølges i en del muslimske lande, og derfor lægges asylansøgeres religiøse overbevisning blandt andet til grund, når en asylansøgning vurderes i Danmark. Men i en del tilfælde afslår Flygtningenævnet asylansøgere med den begrundelse, at deres omvendelse til kristendommen ikke lader til at være ægte. Det skete seks gange i juni og juli.
Professor på Institut for Kultur og Globale Studier ved Aalborg Universitet i København, Bjørn Møller, sidder i Flygtningenævnet, og han har flere gange skulle tage stilling til en sag om en asylansøgers religiøse overbevisning.
»At vurdere en ansøgers troværdighed er ikke en eksakt videnskab, men hvis konversionen kommer lige efter et afslag og uden forudgående interesse for kristendommen, så virker det lidt påfaldende,« siger han til Kristeligt Dagblad.
Formand for Flygtningenævnet, landsdommer Henrik Bloch Andersen, fortæller, at der er flere og flere asylansøgere, der bruger konversion til kristendommen som asylmotiv. Det gælder især asylansøgere fra Iran og Afghanistan, men generelt er Henrik Bloch Andersens indtryk ikke, at sager om konversioner er utroværdige.