Hver en krog i det lille kolonihavehus i Københavns Sydvestkvarter oser af personlighed, sjæl og god karma. Præcis som den kvinde, der bor her.

Og 63-årige Annisette føler sig da også – på en mærkelig måde – stærkere og mere harmonisk og ovenpå end nogensinde.

For selv om hun stadig dagligt slås med tabet af sin elskede mand Thomas Koppel, som døde pludseligt for fem år siden, har det at miste ham også betydet, at hun har måttet genfinde sig selv. I bogstaveligste forstand lære at stå på egne ben.

- Det har gjort, at jeg nu må være stærkere, at jeg nu skal bruge flere sider af mig selv, som jeg ikke havde brug for før. Men det gav da lige panik de første år at opdage, at der var et helt liv med ting, jeg aldrig har taget mig af. Som Thomas bare gjorde. Lige fra at booke øvelokaler til papirting fra kommunen, siger hun og tilføjer:

LÆS OGSÅ: 

Savnet

Kan mærke Thomas

Ung af musikken

Træning

Barndom

Klaver og guitar