Det var tilsyneladende et turbulent forhold, den tiltalte 40-årige kvinde havde til den dræbte Jørn Brøgger Lund.

Det har hun forklaret i løbet af torsdagen, hvor der blev taget hul på sagen om det såkaldte Skodborg-drab i retten i Esbjerg. Den 40-årige kvinde LN er tiltalt for at have dræbt den 42-årige Jørn Brøgger Lund, der sidste år den 4. januar blev fundet bundet og banket til døde med flere snit i halsen.

LÆS OGSÅ:

Den 40-årige LN blev fire dage efter drabet anholdt og sigtet for drabet, og siden er hun blevet betegnet som værende ekskæreste. Men LN har i dag forklaret, at de to aldrig har været kærester. Hun beskriver forholdet som et ’venne-forhold med en lille smule seksuelt’, og forklarer at de begge to havde andre partnere.

Tidligere i dag kom det frem, at der på Jørn Brøgger Lunds lig og på de snore, han var bundet med, da han blev fundet dræbt, var fundet DNA fra den tiltalte LN. Men det stammer fra natten før og i øvrigt fra tidligere sexlege, forklarer LN.

Natten før drabsnatten havde Jørn Brøgger Lund nemlig overnattet hos LN, efter hun havde sprøjtet peberspray i ansigtet på ham. LN var netop kommet hjem fra ferie med en anden mand, hvilket Jørn Brøgger Lund var blevet jaloux over og derfor var blevet aggressiv. De to blev tilsyneladende gode venner igen, og tilbragte altså natten sammen.

LÆS OGSÅ: 

Da Jørn Brøgger Lund blev fundet dræbt i sin seng, var han bundet med flagliner fæstnet til kroge i loftet, og altså også på disse liner og knuder er der blevet fundet DNA fra LN, afslørede anklageren tidligere i dag. Men denne DNA stammer fra tidligere sexlege, som de to har haft sammen, forklarede LN.

- Jeg har været bundet med de liner før, ja. Jørn var interesseret i sexlegetøj, sagde hun i retten torsdag, hvor hun fortalte, at hun gennem fem år var kommet i hans hjem og derfor unægteligt havde rørt ved mange af hans ting. 

LN forklarede desuden, at hun var hos sine forældre og søster i Sdr. Omme på drabstidspunktet, men anklager Anders Raagaard forsøgte dog at så tvivl om hendes færden den aften og nat.

LN fortalte efterfølgende nødtvunget, at hun i ly af mørket omkring midnat var kørt en tur i Sdr. Omme for at kigge på et hus, som tilhører en mand, som hun er interesseret i. Anklagemyndigheden antydede dog, at hun havde slukket sin telefon og i stedet var kørt hen til Jørn Brøgger Lund.

LN fastholdt dog, at hun havde sovet hos sin søster hele natten.

Retssagen fortsætter mandag og forventes afsluttet senest 27. januar.