TV-værten Anders Lund Madsen fik onsdag en parkeringsbøde, da han holdt foran DR Byen i Ørestaden på Amager.

Problemet var bare, at p-vagterne fra Q-park selv brød reglerne, da de skulle give den kendte vært en p-bøde.

Han har skrevet om episoden på flere af sine sociale medie-konti heriblandt Instagram, hvor der kommer en længere forklaring.

'Gutterne fra Qpark parkerer på handicapplads, så de ikke skal gå så satans langt for at give mig en bøde. For at holde uden gyldig parkeringshjemmel i de 10 minutter, det tog mig at finde net inde i DR, så jeg kunne forlænge min p-afgift. Javelja,' skriver han.

Q-parks administrerende direktør Alex Pedersen oplyser, at de to ansatte vagter har fået en påtale, efter episoden er kommet frem i lyset.

»Der er ikke noget, der hedder dobbeltmoral, og vi skal selvfølgelig følge de samme regler som alle andre - det er jo ikke i orden, og det er slet ikke til diskussion,« siger den administrerende direktør til Ekstra Bladet.

Han fortæller også, at parkeringsvagterne skal følge de samme regler, som andre, der holder i området.

»Hvis man ikke har et handicapskilt og er handicappet, og det mener jeg ikke, vi har nogen ansatte, der er, må man ikke holde på sådan en plads. Den regel er meget enkel og firkantet. Jeg er ked af at høre, at vi har to vagter, som tydeligvis ikke har forstået det,« slutter han.