Alt manglede, da Real Madrid lørdag fik tæsk af rivalerne fra Atlético. Så klar var meldingen fra kongeklubbens træner, Carlo Ancelotti, da han talte med pressen.
Det eneste positive, han kunne få ud af kampen, er, at den er nem at drage en konklusion ud fra.
»Det er meget nemt at læse den her kamp. Atlético vandt, fordi de var bedst i alle aspekter af kampen,« forklarede Ancelotti.
Real Madrid har ikke tabt så stort til deres lokalrivaler siden 1987. Og samtidig måtte det spanske førerhold vinke farvel til en fornem målstime i Primera Division. Det var nemlig den første kamp i indeværende sæson, at Ronaldo og resten af offensiven måtte gå fra banen med et 0 på måltavlen.
»Det er den værste kamp i min Real Madrid-tid. Jeg tager ansvaret,« sagde en ærlig Ancelotti.
Real Madrid har stadig fire point ned til Barcelona og Atlético Madrid, omend Barcelona i morgen kan ændre på det med en sejr på udebane over Athletic Bilbao.