Stik imod de første formodninger har det franske politi nu fundet frem til, at en fransk cyklist blev skudt som den første i forbindelse med familiedrabene i de franske alper i september.
Det var ikke som først antaget den britisk-irakiske familie al-Hilli, der blev skudt først under den massakre, der også endte med at koste en fransk cyklist livet i september.
Politiets undersøgelser viser nu, at cyklisten sandsynligvis blev skudt og såret før familien, skriver avisen Le Parisien.
Dermed er teorien om, at den franske mand, der cyklede i området, tilfældigt blev skudt, fordi han overværede massakren på familiemedlemmerne, der talte far, mor, bedstemor og to døtre, kasseret. I stedet viser undersøgelserne, at cyklisten blev skudt og såret, hvorefter morderen angreb familien for til sidst at vende tilbage til cyklisten for at henrette ham.
Samtidig har man fundet ud af, at faren Saad al-Hilli og den syvårige pige først blev såret uden for bilen, og at Saad al-Hilli efterfølgende blev dræbt i bilen i forsøget på at slippe væk. I det hele taget vidner rapporterne om, at morderen bar sig ad på en lidt rodet og uorganiseret måde, hvilket ifølge den franske avis kan indikere, at der ikke er tale om en professionel lejemorder.
Trods de nye oplysninger er der fortsat mange uafklarede spørgsmål i sagen, der har været omgærdet af mystik.
Faren i familien havde blandt andet flere millioner kroner stående på en bankkonto i Schweiz, og han havde i dagene op til drabene opført sig mærkværdigt på en nærliggende campingplads, hvor han ifølge vidner kørte ærinder på cirka 20 minutter fire til fem gange dagligt.
De nye spor har ifølge BBC ikke diskvalificeret det franske politis teori om, at morderen var alene og måske kan være fra lokalområdet.