En 53-årig tidligere institutionsleder blev onsdag i Retten i Næstved idømt 10 måneders ubetinget fængsel i en opsigtvækkende sag, hvor han ifølge anklageskriftet holdt en prostitueret dansk kvinde som sexslave gennem halvandet år og tvang hende til at dyrke sex med flere mænd.

Mishandlingen af den unge kvinde, der var 19 år gammel, da hun i 2010 kom i kontakt med manden via nettet, fandt angiveligt sted fra marts 2010 til september 2011.

Her gik kvinden selv til politiet og meldte manden.

Sagen har vakt opsigt, da anklagemyndigheden mente, at den 53-årige skulle dømmes efter en paragraf om menneskehandel, da der har været tale om trusler fra mandens side.

Den 53-årige har således i løbet 2011 sendt flere SMS-beskeder til kvinden, hvor han har truet med at give hende videre til en rockergruppe, hvis hun ikke betalte ham et pengebeløb, som hun angiveligt skyldte ham.

Og netop de beskeder har betydet, at han blandt andet kunne dømmes for forsøg på menneskehandel, fortæller dommer og retsformand Birgit Bjerring Andersen til Ritzau ifølge politiken.dk.

- Det er først, efter at han har sendt de SMSer, at der har været tilstrækkeligt grundlag for at dømme ham for forsøg på menneskehandel, siger Birgit Bjerring Andersen.

Den 53-årige mand, der er tidligere ejer af en kommunalt beskyttet institution i Faxe Kommune, blev desuden dømt for rufferi.

Dommen er ifølge mandens forsvarer anket til Østre Landsret.