Den tredobbelte Super Bowl vinder udtaler at han synes pistol formationen er fantastisk og ville have ønsket at den havde fandtes i hans aktive del af karrieren og med et skævt smil indikerer han derfor at han er jaloux på den nuværede 49’ers quarterback, Colin Kaepernick.

Den nu 51-årige Steve Young lovpriser måden hvorpå 49’ers trænerstab har formået at bruge systemet til at lette Kaepernicks transformering til en NFL quarterback af høj klasse. Det lykkes, ifølge Young, fordi at man i pistol formationen ikke beder Kaepernick lave komplekse analyser af spillet, men derimod stiller krav om komplekse kast ned ad banen.

Fra Youngs udtalelser er det tydeligt at den nuværende 49’ers quarterback bliver beundret meget af ham, idet han udtaler: ”Se hvad der er sket med de her mobile gutter, mine helte, mine drenge. Dette [pistol formationen] er en fantastisk bro for dem til at få succes, selvtillid og kommer i Super Bowl.”

Forholdet i mellem Steve Young og Colin Kaepernick er specielt idet Young var den sidste quarterback til at føre 49’ers til en Super Bowl inden Kaepernick på søndag får den samme store ære. Det skete da han førte dem til sejr d. 29 januar 1995 i Super Bowl XXIX over San Diego Chargers.
Spillet har ændret sig utrolig meget siden da og CSNs reporter omkring San Francisco 49’ers pointer et interesant faktum: Steve Young har i løbet af hans karriere aldrig taget et snap fra shotgun positionen.