Det uventede store antal familiesammenføringer har samtidig fået udgifterne til flygtninge til at eksplodere i kommunen - og vil udløse en millionregning til skagboerne i de kommende år.

Skagens borgmester Kurt Kirkedal Jensen (S) er overrasket over det høje tal, men han forstår godt de irakiske mænd.

"Det eneste, de har haft i hovedet, er at få deres koner og børn hertil. Sådan ville vi jo også have det, hvis vi var flygtning i et fremmed land. Det ville alle familiefædre vel," siger han.

Kurt Kirkedal Jensen er som udgangspunkt enig i regeringens nye integrationslov, som sikrer, at flygtningestrømmen fordeles jævnt ud over hele landet for at mindske ghettodannelser i de større byer.

Men han mener, at man fra centralt hold bør gøre sig mere umage med fordelingen til landets kommuner.

"Nogle kommuner får hele flygtningefamilier, og det er klart, at de ikke har samme behov for familiesammenføringer, som de mænd, vi har modtaget," bemærker han.

Borgmesteren understreger, at integrationen af de irakiske flygtninge går godt i Skagen. De lærer dansk, og flere af dem har høje uddannelser, bl.a. læger, som allerede er i fuld gang med at arbejde. Kurt Kirkedal Jensen er tilhænger af de gældende regler om familiesammenføringer og ser ikke grund til at stramme dem.

"Dog er jeg enig med statsministeren i, at vi bør forhindre såkaldte tvangsægteskaber. Til gengæld vil det være forkert at pille ved de sociale ydelser til de familiesammenførte, som flere højrefløjspartier har krævet. Alle bør være lige for loven i Danmark," siger han.