Den rigtige dag er først 20 dage senere, men den 6. juni markeres den danske EM-triumf fra 1992.
Det gør den med en venskabskamp mellem Danmark og finalemodstanderen fra dengang, Tyskland.
Det bliver ikke med koryfæerne Schmeichel, Laudrup og Vilfort, men med et dansk landshold anno 2017, der kommer til at tage kampen seriøst forud for VM-kvalifikationskampen mod Kasakhstan fire dage senere.
For tyskernes vedkommende bliver det en broget flok, der tager til Danmark. 22 mand har landstræner Joachim Löw udtaget, og de skal foruden Danmark møde San Marino i VM-kvalifikationen fire dage senere.
Det er også planen, at det er den samme trup, der rejser til Confederations Cup i Rusland senere i juni, men det er langt fra det stærkeste tyske landshold, der kommer til at tage til Rusland eller Danmark. Superstjerner som Toni Kroos, Thomas Müller og Manuel Neuer får sig en forlænget sommerferie, mens de mest erfarne i den tyske trup hedder Julian Draxler og Jonas Hector
Den tyske trup til kampene mod Danmark, San Marino og til Confederations Cup.
Bernd Leno - Bayer Leverkusen
Marc-André ter Stegen - FC Barcelona
Kevin Trapp - Paris Saint-Germain
Matthias Ginter - Borussia Dortmund
Jonas Hector - FC Köln
Benjamin Henrichs - Bayer Leverkusen
Joshua Kimmich - Bayern München
Shkrodan Mustafi - Arsenal
Marvin Plattenhardt - Hertha Berlin
Antonio Rüdiger - AS Roma
Niklas Süle - Hoffenheim
Julian Brandt - Bayer Leverkusen
Emre Can - Liverpool
Kerem Demirbay - Hoffenheim
Diego Demme - RB Leipzig
Julian Draxler - Paris Saint-Germain
Leon Goretzka - Schalke 04
Sebastian Rudy - Hoffenheim
Lars Stindl - Borussia Mönchengladbach
Sandro Wagner - Hoffenheim
Timo Werner - RB Leipzig
Amin Younes - Ajax
Tyskland må både til kampene mod Danmark og San Marino samt til Confederations Cup udtage 23 mand. Således havde 'Die Mannschaft' udtaget Leroy Sané fra Manchester City, men han har meldt afbud.
