Vild Michael Jackson-nyhed: 'Byder på hidtil usete optagelser'
Der bliver udgivet en ny dokumentar om Michael Jacksons optræden ved Super Bowl i 1993.

Der bliver udgivet en ny dokumentar om Michael Jacksons optræden ved Super Bowl i 1993.

Michael Jackson døde i 2009.
Men kongen af pop kan stadig skabe overskrifter.
For nu er smørstemmen aktuel i en helt ny dokumentar om sin optræden til Super Bowls, der er finalen i amerikansk fodbold, 'halftime show' i 1993.
Det skriver Bild.
Og i dokumentaren vil man kunne se Michal Jackson, som man aldrig har gjort det før. I annonceringen til filmen står der nemlig følgende:
»Filmen er en ny dokumentarfilm i spillefilmslængde, der tager seerne med bag kulisserne på Halftime Showet og skildrer vejen frem mod og gennem det ikoniske show, der ændrede branchen.«
»Den byder på hidtil usete optagelser af Michael,« står der videre.
Det er den amerikanske streamingtjeneste Hulu, som ejes af Disney, der har lagt traileren op.
Da Michael Jacksons optrådte i 1993, sang han sine numre 'Jam', 'Billie Jean', 'We Are the World' og 'Black or White'.
Der blev slået tv-rekord til Super Bowl-opgøret i 1993, hvor 133,4 millioner mennesker så kampen og showet - og for første gang nogensinde, var der flere, som så showet i pausen end selve kampen.
Dokumentaren får premiere til februar 2027.