For få dage siden så det ud til, at det ikke ville være muligt at se NFL på dansk tv i denne sæson.
Men nu bekræfter TV 2, at den populære amerikanske sport vender tilbage på skærmen.
Allerede søndag 8. september kan danske NFL-fans se med, når New York Giants og Minnesota Vikings tørner sammen.
»Jeg er virkelig glad for, at vi er nået frem til en god aftale med NFL, så vi igen kan vise amerikansk fodbold for vores seere og brugere. Det er en fanatisk sport og vi vil gøre alt for at udbrede interessen for den endnu mere i Danmark over de kommende sæsoner,« siger TV 2s sportsdirektør, Frederik Lauesen, i en pressemeddelelse.
TV 2 overtog rettighederne i 2022, men i februar i år hoppede kanalen ud af kontrakten et år før tid.
Nu fortsætter TV 2 så alligevel med at sende NFL, da man har forlænget aftalen.
Den nye aftale er flerårig.
»TV 2 får et bredt udvalg af ugens bedste NFL-kampe - primært om søndagen, som passer godt til vores tidszone. Planen er, at vi som udgangspunkt sender to kampe per runde. En på en af vores sportskanaler og en på TV 2 Play, hvor vi også hver søndag vil vise live højdepunkter i programmet Red Zone. Og i sidste ende Super Bowl LIX på TV 2,« siger Frederik Lauesen.
Den nye NFL-sæson indledes natten til fredag dansk tid med et opgør mellem Super Bowl LVIII-mestrene fra Kansas City Chiefs og Baltimore Ravens.
TV 2 oplyser ikke, hvem der skal kommentere NFL på kanalen.
