Mads Andersen på 44 år fra Frederikshavn er på flere måder ramt af den enorme nedtur, Novo Nordisk-aktien de seneste måneder har været igennem i år.

»Jeg har tabt 450.000 kroner,« siger han og tilføjer:

»Man kan købe et hus heroppe for de penge, så det er helt ekstremt. Og da aktien efter påske nåede bunden, var det virkeligt ubehageligt at se.«

Mads Andersen er en af rigtig mange, der er ramt af Novo-aktiens nedtur. 

Siden sidste sommer og frem til slutningen af april har aktien tabt mere end 50 procent, og for danskerne er det et samlet tab på mere end 100 milliarder kroner, skriver DR

Men for Mads Andersen er det ikke kun de tabte penge, der ærgrer ham. 

»Jeg har taget slankemidlet Wegovy og det gjorde, at jeg faktisk tabt mig 20 kilo. Slankemidlet har ændret mit liv, og derfor har det her også ramt mine følelser,« siger Mads Andersen.

Men er det ikke farligt at investere sine penge i noget, hvor man har mange følelser?

Mads Andersen har tabt sig 20 kilo ved at tage Novo Nordisks slankemiddel Wegovy. 
Mads Andersen har tabt sig 20 kilo ved at tage Novo Nordisks slankemiddel Wegovy.  Foto: Hollie Adams/Reuters/Ritzau Scanpix
Vis mere

»Jeg ved godt, at det altid er farligt at investere i noget, hvor man har mange følelser. Det er ligesom, hvis man investerer i en fodboldklub, man er fan af,« erkender Mads Andersen, der i øvrigt er direktør i ScanTherm, der sælger varmepumper, så han er ikke ved at gå fra hus og hjem.

Mads Andersens tab kunne faktisk have været endnu værre.

Det var nemlig i efteråret, efter Novo Nordisk var begyndt at falde, at Mads Andersen af flere omgange købte aktier i medicinalgiganten.

»Jeg kunne så se, at aktien sidste sommer toppede og begyndte at falde. Og det var så der, at jeg begyndte at købe aktier i Novo Nordisk, og da den er fortsat med at falde, har jeg i alt fem gange købt nye aktier,« siger Mads Andersen. 

Når du kunne se, at Novo Nordisk-aktien var begyndt at falde, var du så for hurtigt ude med dine første aktiekøb i medicinalgiganten, da aktierne jo er fortsat med at dykke?

»Jeg synes, at Novo Nordisk-aktien længe var for dyr at investere i, og når jeg så laver investeringen, efter den er begyndt at falde, er det som at gribe en faldende kniv. Man kan skære sig, og jeg har jo også tabt tæt på en halv million,« siger han. 

Hvad gør du så nu?

»Jeg ser mine aktier som en langsigtet investering, og jeg tror på, at Novo Nordisk stiger igen. Og de seneste dage er aktien da også taget et ryk op igen,« siger Mads Andersen.