Iran og USA har indgået en midlertidig aftale om våbenhvile, og det sætter sit præg på det danske aktiemarked.
Efter børsluk onsdag klokken 17 står det klart, at C25-indekset stiger med 2,1 procent.
Indekset består af de 25 mest handlede aktier på Københavns Fondsbørs målt på omsætning og tæller selskaber som Mærsk, Ørsted og Novo Nordisk.
Det er dog selskaber som Rockwool, FLSmidth og Zealand Pharma, der har oplevet den største stigning. De er onsdag steget mellem seks og otte procent.
Natten til onsdag blev en våbenhvile på to uger meldt ud af Iran og USA.
Som en del af den midlertidige aftale er Iran gået med til at åbne for skibstrafik via Hormuzstrædet, der er et vigtigt knudepunkt for handlen med olie.
Omkring en femtedel af verdens olie passerer strædet.
Når der lukkes for passage, som tilfældet har været de seneste uger, får det energipriserne til at stige voldsomt. Det skyldes, at der opstår usikkerhed om leverancer.
Stigninger i energipriserne kan gøre ondt på virksomhederne, der pludselig kan få sværere ved at tjene penge på grund af højere udgifter.
