Gigant bløder: 'De har været for selvfede'
For fem år siden var Nike på sit højeste. Siden er det gået ned ad bakke - af flere årsager, påpeger ekspert.

For fem år siden var Nike på sit højeste. Siden er det gået ned ad bakke - af flere årsager, påpeger ekspert.

Alle kender dem. Og langt de fleste har ejet sko eller tøj fra det populære mærke.
Ikke desto mindre er sportstøjgiganten Nike havnet i problemer.
Nikes aktiekurs er faldet med næsten 80 procent, siden den toppede i 2021, og nu må den hæderkronede amerikanske virksomhed lide den tort at blive fjernet fra S&P 100, der er et aktieindeks over de 100 største amerikanske virksomheder, skriver DR.
Det sker efter fem år, hvor omsætningen er stagneret - og overskuddet er faldet stødt.
»Jeg tror simpelthen, de har været for selvfede. De har tænkt, at uanset om det er tennis, fodbold eller atletik, så er vi bare nummer et, og det bliver vi ved med at være,« siger investeringsøkonom hos Nordnet Per Hansen til DR.
Han peger også på øget konkurrence, at Nike har været mindre innovative end rivalerne og en forfejlet salgsstrategi som årsager til nedturen.
Nikes strategi om at prioritere direkte salg til forbrugerne på bekostning af engrosforhandlere har givet konkurrenterne mere hyldeplads hos forhandlerne, særligt i USA, og det har kostet Nike dyrebare markedsandele.
Under den administrerende direktør Elliott Hill, som trådte til i 2024, har Nike derfor arbejdet på at genopbygge relationerne til detailhandlerne.
Samtidig har selskabet omlagt produktionsstrategien til igen at handle mere om præstationsorienteret sportstøj og -udstyr.
I de senere år var livsstilsprodukterne kommet til at fylde en større del af sortimentet.