For præcis et halvt år siden sendte præsident Trump de amerikanske aktier på en længere rutsjebanetur mod bunden, da han præsenterede en omfattende liste af straftoldsatser på varer, som importeres til USA.
Men siden har aktierne på Wall Street taget revanche, og torsdag lukkede de tre store aktieindeks - S&P 500, Dow Jones og Nasdaq - i rekordhøje niveauer.
Det endda på trods af, at en manglende budgetaftale har betydet, at hundredtusindvis af statsansatte er sendt hjem på ulønnet orlov.
S&P er ifølge MarketWire steget med hele 37 procent siden bunden i april, og for teknologiindekset Nasdaqs vedkommende lyder stigningen i samme periode på næsten 50 procent.
Sidstnævnte blev hjulpet på vej af chipproducenten Nvidia, der steg 0,9 procent og Apple, der steg 0,7 procent.
/ritzau/