Jespers forældre

Livet stopper ikke med X Factor

Jesper

Der er ikke meget tid til familiehygge hjemme hos Jesper og forældrene i Taastrup i disse uger. I stedet har familien valgt at se X Factor som et familieprojekt. Postkassen er fyldt med fanbreve, og nysgerrige fans ringer på hoveddøren… (Foto: Kristoffer Juel Poulsen) Se stort billede

For tre måneder siden var det lek­tier og skolefest, der var hverdagens største udfordring. I dag er det nysgerrige fans, der ringer på hoveddøren, telefonchikane eller bare det at finde tid til overhovedet at se 15-årige Jesper, inden han er uden ad døren igen.

- Det hele er gået så stærkt. Vi prøver at leve et normalt familieliv. Men det er ikke altid lige nemt, lyder det fra Carsten Boesgaard. Han er far til 15-årige Jesper, der det sidste par måneder er gået fra at være en helt almindelig skoledreng til X Factor-stjerne. En forvandling, som ikke kun har ramt det unge sangtalent, men også vendt op og ned på det meste for resten af familien.

- Det er blevet et familieprojekt. Og det fylder betydeligt mere, end vi have forestillet os. Men det er også spændende, og samtidig har det også gjort os tættere som familie, siger Jespers svenske mor Gudrun Boesgaard og understeger, at hun flere gange har spøgt med at tage sønnen og resten af familien med til sommerhuset i Dalarna, hvis det hele bliver for meget.

- Vi gik ind til det her, ligesom man gør med sit første barn. Vi har ingen erfaringer, men der er andre, der kan give os gode råd. Og resten har vi fundet ud af hen ad vejen, siger Carsten Boesgaard, der selv kørte Jesper til audition i DR Byen tilbage i november. Og dengang havde hverken forældrene eller Jesper forestillet sig, at det ville føre så vidt.

- Det var mest for sjov, og jeg havde ikke regnet med noget. Og det tror jeg heller ikke, mor og far havde, siger Jesper, der, siden han var 4 år gammel, drømte om at blive tennisstjerne. Men for et par år siden mistede han gejsten til at spille på eliteplan, og i stedet tog musikken over.

- Kan du huske, da du kom hjem fra bootcamp, og du spurgte, hvorfor jeg var så stille, spørger Jespers mor, mens hun kigger på sin søn.

- Jeg syntes ikke, det var så sjovt, at du var gået videre. Det må jeg ærligt indrømme som mor.

Alligevel har begge forældre besluttet fra start, at de vil gøre alt for at støtte Jesper, men samtidig også holde hånden over ham.

- Han skal gribe chancen 120 pct., så må vi andre lægge en beskyttende ring omkring, siger faderen. Selv om de ikke ser meget til Jesper, er det vigtigt at tale om hele forløbet, mens det er i gang, siger han.

- Vi har også brugt tid på at tale om farezonen og det at ryge ud. Jesper ved, at han har fået en gave, som kun få er forundt. Og livet falder ikke sammen, hvis han ryger ud fredag (i aften, red.). Men vi kunne godt unde ham at deltage i Parken, siger han og påpeger, at der er mere i livet end X Factor.

- Vi kan som forældre ikke risikere, at Jesper står om fem år og er brændt ud musikalsk eller over­eksponeret, og så ingen uddannelse har. Det kan vi ikke tillade os. Så kan det godt være, at hans voksenuddannelse er inden for musikmiljøet. For vi vil heller ikke trække ham tilbage.

Læs også

 

Lige nu på B.T. PLUS

Mad og vin

Sunde kager med god samvittighed

11/02 15 kr
Elektronik

Lær at mestre dit kamera

15/01 19 kr
Elektronik

Find en stærk bærbar til film og spil

07/02 15 kr
Mad og vin

Druen med de mange ansigter

11/02 5 kr
Jobzonen - Ny karriere

Annonce: